در این جهان شگفتی های بسیار دیده می‌شود. در زمین، آسمان و کهکشان ها مملو است از زیبایی ها و نظمی که توسط خالق جهان پدید آمده است. من به شخصه وقتی به آن فکر می‌کنم برای این طراحی زیبا حیرت زده می شوم. موضوعی که در این مقاله درباره آن صحبت میکنیم واژه ارتعاش است. البته این واژه تنها یک کلمه عادی نیست و رازهایی درون خود دارد. قانونی حیرت انگیز که زندگی ما تحت تاثیر آن است. مهمترین مسئله این است که تفاوتی بین آگاهی و ناآگاهی از این قانون وجود ندارد چون هر لحظه این قانون برای تک تک افراد عمل میکند.
در ادامه قانون شگفت انگیزی را شرح خواهیم داد که بی شک با استفاده از این قانون تغییرات بزرگ و دلخواه را وارد زندگی تان میکنید. پس با ما همراه باشید.
ارتعاش چیست؟
چگونه میتوانیم به جهان هستی ارتعاش بفرستیم؟
چگونه ارتعاش خود را بالا ببریم؟
چگونه با خواسته های خود هم ارتعاش شویم؟

قانون ارتعاش در کلام بزرگان
خانم کاترین پاندر در کتاب قانون توانگری به این موضوع اینگونه پرداخته‌اند: دوست دارم قانون اصلی توانگری را قانون تشعشع و جاذبه بخوانم، آن چه به صورت اندیشه و احساس و تصاویر ذهنی و کلام از خود بیرون می فرستید همان را به سوی زندگی و امور تان می کشانید.
پس بدانید در ازای هیچ، نمی توانید چیزی بستانید.

قانون ارتعاش در قرآن کریم
خداوند در قرآن آیه ۷ سوره اسرا میفرماید:
إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها
اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده اید.
و در سوره انفطار آیه ۵ می‌فرماید:
عَلِمَتْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ وَ أَخَّرَتْ
هرکس آنچه را از خیر و شر پیش فرستاده بازپس نهاده بداند.
در سوره آل عمران آیه ۱۶۱ میفرماید:
ثُمَّ تُوَفَّى كُلُّ نَفْسٍ ما كَسَبَتْ وَ هُمْ لا يُظْلَمُونَ‌
سپس به هر كس پاداشِ كاملِ آنچه كسب كرده، داده شود و آنها مورد ستم قرار نمیگیرند.

قانون ارتعاش در علم و فیزیک کوانتوم
در دوران تحصیل نیز بارها و بارها در کتب دینی به ما گفته شده که دنیا به مانند کوهی است که وقتی در مقابل آن می ایستیم و سخن می‌گوییم همان به سمت ما منعکس می‌شود.
این جهان کوه است و فعل ما ندا
سوی ما آید نداها را صدا

اما به صورت علمی این مطلب در قالب فیزیک کوانتوم بررسی شد و نتیجه این تحقیقات این بود که تمام دنیا و هر آنچه در آن وجود دارد از انرژی است. حتی خود انسان نیز از انرژی است. و همان طور که می دانید انرژی دارای حرکت و ارتعاش است.
در برهه ای از زمان دانشمندان با توجه به امکانات و تجهیزاتی که در اختیار داشتند فهمیدند که هر جسمی از مولکول تشکیل شده است و همین طور با پیشرفت علم به شناخت اتم رسیدند. در حال حاضر می‌دانند که اتم هم از هسته اتم و الکترون و پروتون هایی تشکیل شده اند که به دور هم در گردشند. وقتی اسم اتم و هسته اتم را می شنویم اولین چیزی که برای ما تداعی می شود انرژی هسته‌ای است.
در کتاب علوم چهارم دبستان نیز از آب، باد، سوخت ها و حتی خورشید هم به عنوان انرژی یاد شده است. پس با این توضیحات به این نتیجه قطعی می رسیم که هرچه در این دنیا وجود دارد از انرژی تشکیل شده است. انسان نیز یک موجودی ارتعاشی است که نه تنها فکر و بلکه عمل او نیز فرکانس دارد. و در حقیقت انرژی، توانایی انجام کار است.
ولی به دلیل اینکه ما حرکت الکترون و پروتون را به چشم نمی بینیم، بیشتر ،دنیا را به صورت مادی مشاهده و درک می‌کنیم ولی در باطن چنین نیست. اگر تجربه مشاهده شی را در زیر میکروسکوپ داشته باشید مشاهده میکنید که آن جسم به شکل مادی نیست بلکه دیده میشود اجزایی درون آن جسم در حال حرکت هستند.

چگونه ارتعاش ارسال میکنیم؟
حال با این توضیحات انسان چگونه و در کجای زندگی خود این ارتعاش را ارسال می‌کند. انسان در هر لحظه با توجه خودش به هر موضوعی، به صورت استفاده از حواس پنجگانه می تواند ارتعاش ارسال کند. مهمتر اینکه میتواند فرکانس تولید شده توسط شخص دیگر را، به وسیله مغز که مانند یک سیستم فرستنده و گیرنده عمل می کند تشخیص دهد.
به طور مثال وقتی که شما به دوستی فکر می‌کنید و یاد او می‌افتید بعد از گذشت ساعتی می بینید که با شما تماس میگیرد و یا حتی ممکن است به دیدار شما بیاید. در این زمان اولین چیزی که می گویید این است که چقدر جالب همین الان در حال فکر کردن به تو بودم.
از این ویژگی که خدا به ما داده است چگونه استفاده می کنیم؟ قطعاً هر ارتعاشی که بفرستیم همان را دریافت خواهیم کرد. دقت کنید که با کلامتان چه می‌گویید و با گوش هایتان چه نوع صحبت‌ و کلامی را می‌شنوید. آیا توجهی که به هر موضوعی دارید مثبت است یا منفی. تعجبی ندارد، اگر این ورودی‌ها منفی باشد نتایج منفی آن را نیز در زندگی تان خواهید دید. بنابراین با کنترل این ورودی‌ها و توجه ها می توانید نتایج زندگی تان را تغییر دهید.
از این مطالب می توان به دو نتیجه کلی رسید:
۱-تمام اتفاقات منفی زندگی مان را به حساب سرنوشت و تقدیر نگذاریم و بدانیم از قبل چیزی پیش فرستاده ایم که اکنون آن را دریافت کرده‌ایم.
۲-مسئولیت پذیر باشیم و شروع کنیم به کنترل ورودی های مغزمان و هرآنچه را به اشتباه و به صورت منفی فرستاده ایم متوقف کنیم و مثبت آن را تولید کنیم تا نتایج زندگیمان تغییر یابد.

چگونه ارتعاش خود را بالا ببریم؟

بعد از شناخت ارتعاش و چگونگی استفاده ما از آن، نوبت به این می رسد که بدانیم چگونه انرژی و ارتعاش خود را بالا ببریم. هرچقدر این ارتعاش یعنی حرف زدن، شنیدن و حتی خواندن یک مطلب توسط ما مثبت تر باشد، در حقیقت ما توانسته ایم ارتعاش و انرژی خود را بالا ببریم. در اولین لحظه بیداری در صبح و شب قبل از خوابیدن مهم ترین لحظات برای این کار است.اگر دقت کرده باشید، اتفاقاً در این لحظات معمولاً ما در پایین ترین ارتعاش و منفی ترین افکار هستیم چرا که ما با همان فکری از خواب بیدار می شویم که شب قبل، با آن به خواب رفته ایم. حتی ممکن است در طول شب نیز خوابهای پریشان ببینیم و در ادامه با همان فکر منفی از خواب برمی خیزید و در طول روز دیگر هیچ کنترلی روی آن نداریم. این روزها حتماً شنیده‌اید که گفته می‌شود کمتر اخبار نگاه کنید یا اصلاً به اخبار توجهی نداشته باشید. شنیدن خبر منفی دریافت ارتعاش بد است و نتیجه آن، جذب یک اتفاق بد می تواند باشد. معمولاً وقتی خبر بد را میشنویم به طور خودکار و از روی عادت در مورد آن با دیگران صحبت میکنیم. این یعنی رها کردن ورودی های ذهن که نتیجه آن ارتعاشات منفی است که پشت سر هم در حال تولید آن هستیم. به همین دلیل است که دین، غیبت کردن را حرام می‌داند. دین چیزهایی را که به ما و دیگران ضرر میرساند حرام اعلام می‌کند. معمولا اگر جلوی این عمل را نگیریم ممکن است ساعتها به طول بیانجامد. ما به مدت طولانی در حال توجه به نکات منفی یک فرد، غافل از اینکه در حال ارسال و دریافت ارتعاشات منفی هستیم چرا که گوش و زبانمان مشغول این کار است.

چگونه با خواسته هایمان هم ارتعاش شویم؟
ما باید از ارتعاش به نفع خودمان استفاده کنیم. باید بدانیم چگونه میتوان ارتعاش به خواسته هایمان را بفرستیم ؟ یا اینکه در زمانی که موفق نیستیم چگونه ارتعاش موفقیت ارسال کنیم؟
وقتی که به موفقیت دست یافته باشیم می توانیم ارتعاش آن حالت و احساس داشتن یک خواسته مشخص را داشته باشیم ولی وقتی موفقیتی در زندگی مشاهده نمی‌کنیم، درباره چه چیزی ارتعاش بفرستیم و یا چگونه ورودی های ذهن را کنترل کنیم؟ به طور مثال کسی که هدف و خواسته اش این است که از خود خانه‌ای داشته باشد ولی هم اکنون مستاجر است و در خانه اجاره ای زندگی می کند.
خانم استرهیکس یکی از افراد برجسته در زمینه قانون جذب، اینگونه پاسخ می‌دهد: اگر خواستار چیزی باشید که وجود ندارد باید راهی پیدا کنید که ماهیت و جوهره آن را احساس کنید، حتی پیش از رسیدن آن، در غیر این صورت نمی‌تواند فرا برسد. اجازه بدهید مثالی از خودم برایتان بگویم: هدفم صاحبخانه شدن بود. شروع کردم به شکر گزاری بابت خانه هایی که در آن زندگی کرده بودیم و شکرگزاری بابت مبلغ اجاره بهای آن خانه ها. حتی تمام افرادی که در ساختن آن خانه ها مشارکت داشتند مانند بنا، برق کار،مهندس و … .تمام افراد را در ذهنم تجسم میکردم و بابت ساخت و تکمیل خانه ها از آنها تشکر میکردم و همینطور از خدا. با انجام این کار در حقیقت تمام توجه من به سمت داشتن بود. دیگر کمبود ها در ذهن من جایی نداشتند. و از این توجه، تحسین و شکرگزاری چنان احساس شور و اشتیاقی در قلبم شکل میگرفت که گویی صاحب خانه هستم. نتیجه چه شد؟ در مدت زمان کوتاهی همسرم توانست خانه‌ای بخرد و حتی نیمی از خانه را بدون اینکه من از او درخواست کنم به نام من ثبت کرد. هم راستا شدن با خواسته می‌تواند شکرگزاری باشد که بالاترین ارتعاش است.
خداوند در سوره ابراهیم آیه ۷ میفرمایند: وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ وَ لَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابي لَشَدِيدٌ
و (نیز به يادآور) هنگامى كه پروردگارتان اعلام فرمود: همانا اگر شكر كنيد، قطعاً (نعمت‌ هاى) شما را مى‌افزایم، و اگر كفران كنيد البته عذاب من سخت است.
و همینطور می‌تواند تحسین و بزرگنمایی به صورت مثبت آن باشد.هم اکنون افراد خیلی زیادی با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند و اجاره نشین هستند و خواسته آنها خرید خانه است. آنها وضعیت فعلی خودشان را به صورت منفی بزرگنمایی کرده و در آخر به این نتیجه می‌رسند که نمی توانند خانه‌ای بخرند چون پولی ندارند و ناامیدی به سراغشان می آید که در پایین‌ترین ارتعاش است. به همین دلیل است که ناامیدی را بزرگترین گناه خوانده‌اند.

افراد توانا در این حوزه
افراد زیادی در دنیا هستند که از این قانون به نفع خودشان استفاده کردند. به طور مثال ورزشکاران و بازیگران بعد از برنده شدن و یا رسیدن به موقعیت دلخواه وقتی با آنها مصاحبه شده است به این نکته اشاره داشته‌اند که به همراه تلاش فیزیکی، روی خواسته و هدفشان به صورت ذهنی متمرکز و در حقیقت با خواسته شان هم ارتعاش شده‌اند. باب پراکتور می گوید: تمرکز، ارتعاش را در بالاترین سطح نگه میدارد.
سروش جمشیدی بازیگر و کارگردان تلویزیونی در گفت و گویی با رامبد ‌جوان از شرایط و وضعیتی که در گذشته داشت، حرف میزد. سروش جمشیدی گفت: چند سال قبل هدف مشخصی را در نظر گرفته بود. بعد از بیدار شدن از خواب روز خود را به شکلی شروع می‌کرد که گویی به آن دست یافته است. تصور میکرد افراد زیادی، فیلمنامه های گوناگونی را به او پیشنهاد میدهند. او نیز با خوشحالی در حال انتخاب آنهاست که کدام را برای نقش آفرینی برگزیند. این کارها را در حالی انجام می داد که حتی کسی نبود با او تماس بگیرد و حالش را بپرسد، چه برسد به این که به او پیشنهاد فیلمنامه بدهد. این افراد کم نیستند، یکی دیگر از افراد برجسته در حوزه قانون جذب استاد عباس منش هستند که تغییرات بسیار بزرگی را در زندگی شان به وجود آوردند. در بین افراد خارجی نیز می توان خانم راندا برن ( تهیه کننده مستند راز) و خانم استرهیکس و آقای باب پراکتور نام برد که آنها نیز از این قانون به نفع خودشان استفاده کرده‌اند.

چگونگی عملکرد ارتعاش در قانون جذب
قانون جذب مانند یک مدیر جهانی تمام ارتعاش های تولید شده را در کنار هم قرار میدهد.
ارتعاش و قانون جذب در شعر مولوی کاملا مشهود است:
در جهان هر چیز، چیزی جذب کرد
گرم گرمی را کشید و سرد، سرد

قسم باطل باطلان را می‌کشند
باقیان از باقیان هم سرخوشند

ناریان مر ناریان را جاذب اند
نوریان مر نوریان را طالب‌اند

در جهان خوبی و بدی وجود دارد. اگر توجه ما به موضوعات بد باشد همان را به سمت خودمان جذب میکنیم. شاهد اتفاقات بد میشویم که معمولا تکرار می‌شوند. مانند روبرو شدن با افرادی که باعث آزار ما میشوند و یا به ما بدی میکنند. بدهی و بی پولی های مکرر که شاهد آنها میشویم و از دست دادن سلامتی. و اگر ارتعاش مثبت بفرستیم اتفاقات خوب برای ما رخ خواهد داد.
ما هر چقدر تلاش کنیم برای رسیدن به هدف ولی در ذهنمان رسیدن به آن را نبینیم و احساس خوب را درونمان به وجود نیاوریم نمی‌توانیم به آن دست پیدا کنیم.
باید این موضوع را جدی بگیریم و بدانیم علاوه بر تلاش فیزیکی برای رسیدن به موفقیت تلاش ذهنی به صورت کنترل فکر و کلام و شنیده ها نقش بسیار مهمی دارد. وقتی که می خواهیم پول بیشتر، سلامتی و روابط بهتر داشته باشیم چرا باید به عکس آن توجه کنیم؟ چرا باید مدام درباره بیماری و روابط بد و در حقیقت در مورد ناخواسته هایمان حرف بزنیم و بشنویم. ما باید تغییر مسیر داده و در مورد خواسته هایمان صحبت کنیم. اگر دقت کرده باشید به محض توجه به هر موضوعی احساسی درون ما به وجود می‌آید. این احساس ما را هدایت می کند که از طریق آن متوجه شویم که آیا روی خواسته ها تمرکز داریم یا روی ناخواسته ها. به این صورت که اگر توجه و ارتعاشی مثبت و در راستای خواسته‌های مان ارسال کنیم احساسمان نیز مثبت میشود، اگر توجه ما منفی باشد احساس ما نیز منفی است.
یک فرد افسرده که فقط به نکات منفی خود و محیط پیرامون و اطرافیانش توجه دارد در تمام طول روز، ماه و سال در احساس منفی غوطه ور است. اما یک فرد شاد و شکرگزار هر لحظه در حال ارسال ارتعاش مثبت است و در بیشتر اوقات روز احساس مثبتی هم دارد. تفاوت این دو در نتایجی که به دست می‌آورند کاملا مشخص است.
حافظ به زیبایی این موضوع را بیان کرده است:
هنگام تنگدستی در عیش کوش و مستی
کاین کیمیای هستی قارون کند گدا را

از تمرین تا معجزه
۱-شب قبل از خواب به اتفاقات مثبت روز فکر کنید.
۲- صبح هنگام بیداری به یاد خدا باشید و بابت روز جدید و این فرصتی که در اختیار دارید سپاسگزاری کنید.
۳- رفتارتان به نحوی باشد که انگار به خواسته تان رسیده اید. مانند کارهایی که بعد از رسیدن به هدف حتما آنها را انجام میدهید.
۴- برای رسیدن به خواسته و تحقق آن شور و اشتیاق داشته باشید.
۵- به خاطر داشته باشید که شما می توانید به هر چه می خواهید دست پیدا کنید و به هر شخصیتی که دوست دارید تبدیل شوید. بنابراین برای انتخاب هدف، خودتان را محدود نکنید.
۶- مسئولیت پذیر باشید و هر زمان اشتباه کردید سریعاً خودتان را ببخشید.
۷- داشتن احساس خوب را یک وظیفه بدانید و از آن لذت ببرید، نتایج شما را حیرت زده میکنند.
۸- به محض دیدن نشانه ها و اتفاقات خوب برای خودتان و یا دیگران شادمان شوید و آنها را تحسین کنید.
۹-مانند یک ثروتمند رفتار کنید. نگران پولی که خرج می کنید نباشید.
۱۰- توکل کنید و عظمت و توانایی خالق را همیشه به یاد داشته باشید.
نتیجه گیری
باور داشته باشید قادر هستید که زندگیتان را در هر وضعیتی که باشد، تنها با کنترل توجه و نگه داشتن احساس خوب تغییر دهید.
از شما می‌خواهم مجدد این مقاله را بخوانید و به مطالب گفته شده فکر کنید. هنگام خواندن دوباره آن درک بیشتری پیدا خواهید کرد و اشتیاق تان برای شروع یک تغییر، بیشتر می شود. تصور داشتن یک زندگی شگفت انگیز بسیار عالی است. اگر یک نفر در جهان توانسته یقین بدانید شما هم میتوانید. باور کنید تنها کسی که می تواند به شما کمک کند خودتان هستید. تنها لازم است دیدتان را به خود و جهان عوض کنید و خالق اتفاقات خوب زندگیتان باشید.

«براي تغيير يك زندگي: فوراً شروع كنيد. آن را شعله ور سازيد و استثنائي قائل نشويد ».
ويليام جيمز